Muutamalta saattoi mennä kahvit väärään kurkkuun, kun vilkaisi eilen isänpäivänä sosiaalista mediaa. Tässä yhteydessä puhutaan Facebookista.
Kuvataiteilija Juhani Palmu, joka tunnettiin eteläpohjalaisista maisema- ja talomaalauksista sekä symbolistisista aiheista, kuoli kesällä 2024 kärsittyään pitkään erinäisistä sairauksista ja sytyttyään jopa tuleen kaksi eri kertaa kotonaan. Hän menehtyi 79-vuotiaana.
Kuolemastaan huolimatta Juhani ilmestyi Facebookiin toivottamaan hyvää isänpäivää.
Facebook-tilin nimi oli Juhani Palmu ja kuvassa oli itse taiteilija Palmu.
Ei mikään valeprofiili
Tässä vaiheessa moni miettii, että kyseessä oli varmastikin tökerö huijaus ja valeprofiili.
Näin ei kuitenkaan ole.
Totuus on se, että Juhani Palmun Facebook-tili on edelleen aktiivinen ja sitä käytetään hänen taulujensa myyntiin ja mainostamiseen.
Kuka käyttää, siitä ei Comolla ole tietoa. Se voi olla hänen leskensä Leila Palmu tai joku Galleria Palmun henkilökunnasta.
Sosiaalisessa mediassa kuolleen henkilön henkilökohtaista nimeä käyttävä tili herättää syystäkin hämmennystä. Kun päivityksiä ilmestyy edesmenneen taiteilijan nimissä, moni kokee sen jopa epäsopivana.
Kun tarkoituksena on ylläpitää taiteilijan muistoa ja myydä hänen teoksiaan, olisi ehkä luontevampaa, että Juhanin kuvan ja nimen sijasta käytettäisiin nimeä Taidegalleria Juhani Palmu, tai jotain sen suuntaista.
Lue myös: Juhani Palmun Leila-vaimo johtaa kahta taidefirmaa – näin niillä menee
Lue myös: Seiska: Juhani Palmun haudalla pysäyttävän koskettava näky