Musiikkipiirit surevat: Kätkän musiikkiperheessä kuolinuutinen

Monitoiminen muusikko.

Julkaistu:

Suomen musiikkipiireistä on kuulunut suru-uutinen.

Kyse on musiikin monitaiturista, joka on ollut mukana jo 60-luvun alusta lähtien. Hän soitti vuosikymmenten aikana useissa tunnetuissa kokoonpanoissa rumpuja.

Hän teki töitä myös säveltäjänä. Musiikkia syntyi bändien lisäksi kuunnelmiin, elokuviin, näytelmiin, runoteoksiin ja tanssiteoksiin.

Iltalehti kertoo, että Ismo ”Ippe” Kätkä on kuollut. Hän oli menehtyessään 78-vuotias.

Kätkä kuoli keskiviikkona 6. toukokuuta.

Monien taustalla – Kirka, Juice…

Seinäjoella syntynyt ja varttunut Kätkä oli pitkän linjan muusikko. Hän soitti muun muassa Kirka & The Islanders -yhtyeessä. Royals-yhtyeessä hän soitti Albert Järvisen ja Pave Maijasen kanssa.

Myöhemmin Kätkä tunnettiin myös Ismo Alanko & Vapaat soittajat -yhtyeestä. Ippe toimi myös sessiomuusikkona ja soitti muun muassa Kirkan, Juice Leskisen, Anneli Saariston ja Veltto Virtasen taustayhtyeissä.

Kätkien suku on kauttaaltaan musikaalista. Lappilainen tanssiorkesterimuusikko Esko Kätkä on CatCat-duosta tuttujen Virpi ja Katja Kätkän isä ja Ippe Kätkän serkku.

Ippe Kätkän kuva