Radiojuontajan pestinsä huomenna perjantaina 16. toukokuuta viimeisen kerran hoitava Niko Saarinen tekee sometilillään lupauksen. Se pitää sisällään myös yllätyksen, koska hän mainitsee samassa yhteydessä työttömäksi jäämisen.
Lue myös: Niko Saarinen avoimena radiotyöstään – alkoi karuissa merkeissä
Lue myös: Niko Saarinen ja Julianna Jokela jättävät radion – viimeinen NRJ Aamu yllättävän pian
Nikon aiempien julkaisujen ja hänestä kerrottujen tietojen perusteella radiopestin jättäminen oli hänen oma päätöksensä. Siitä olisi voinut luulla, että jokin muu työ oli hänellä mielessä. Ehkä onkin ja hän vain leikittelee työttömäksi jäämisellä.
Joka tapauksessa hänellä tuntuu olevan huomisen jälkeen enemmän aikaa. Hän lupaa tehdä ylimääräisellä ajalla jotain.
– Nyt kun jään työttömäksi ni alan kiertämään näitä vaikuttajatapahtumia (normaalisti en käy näissä koskaan), lupaa Niko.
Nikon kädessä on julkaisussa kutsu, jonka hän on saanut Rosanna Kuljulta. Kutsu koskee tapahtumaa, jossa käsitellään sijoittamista. Kutsun otsikossa lukee: ”Rosanna & Alexandria – Sijoita rikkaampaan elämään yrittäjänä”.
Niko ei suosi etätöitä eikä halua niitä muidenkaan tekevän
Nikon saama kutsu koskee mm. yrittäjyyttä. Moni yrittäjä tekee ainakin osan töistään etätyönä. Sellainen ei tunnu sopivan Nikolle, josta hän kertoi Maikkarilla esitettävässä Julkkisten tietotoimisto -nimisessä ohjelmassa.
Kun Nikolta kysyttiin ohjelmassa etätyöhön liittyvä kysymys, selvisi hänen mielipiteensä etätöiden teosta.
– Jos minulla olisi yksikin palkallinen työntekijä, en ikinä antaisi hänen tehdä etätöitä. Uskon, että kukaan ei tee samalla työteholla etätöissä töitä kuin toimistolla. Toimistolle kaikki töihin ja etätyöt pois Suomesta, vastaa Niko.
Lue myös: NRJ:n Niko Saarinen ja Julianna Jokela televisioon!
Niko ei tunnu olevan sitä mieltä, että joku voisi haluta hoitaa työnsä kunnolla myös etätyön merkeissä.