Poliisi varoittaa Kaakkois-Suomessa: Tietyt rikokset lisääntyivät huimasti

Kotkassa ja Kouvolassa piikki varkauksissa.

11.03.2025

Varkausrikosten määrä kasvoi Kaakkois-Suomessa viime vuonna 30 prosentilla. Varkauksia tapahtuu eniten kauppaliikkeissä, itsepalvelumyymälöissä sekä kerrostaloissa. Asiasta kertoo tilastotietoihin perustuen poliisi.

Kerrostalojen osalta korostuvat varastotiloihin kohdistuneet varkaudet. Näissä yleisimpänä anastettuna omaisuutena ovat polkupyörät ja sähköpyörät. 

Sarjanäpistelijöiden yleisyys nostaa etenkin kauppaliikkeissä ja itsepalvelumyymälöissä tapahtuneiden rikosen määrää. 

Itsepalvelukassarikokset lisääntyneet huimasti

Myös itsepalvelukassoilla tapahtuvat lievät petokset ovat lisääntyneet, Kaakkois-Suomen poliisi kertoo. Näitä rikoksia ovat esimerkiksi halvemman tuotteen hinnalla punnitut hintalaput tai huomattavasti edullisemman tavaran tuotekoodin käyttäminen ostoksessa. 

Vaikka kasvua näissä rikoksissa on ollut, eivät ne vielä ole määrällisesti suuria. Vuonna 2024 näitä rikoksia kirjattiin 101 kappaletta. 

Ehkä lukumääriä tärkeämpää on ilmiön yleistymisen estäminen, poliisi näkee. On tärkeää ymmärtää, että tällainen toiminta itsepalvelukassoilla ei ole hyväksyttävää, vaan se on rikos, ja lähtökohtaisesti kaupat ilmoittavat näistä aina myös poliisille. 

Poliisin näkökulmasta omaisuusrikoksiin paras keino on riittävät ennalta estävät toimet, jotka ovat usein varsin yksinkertaisia. Näitä keinoja voi olla esimerkiksi se, että kaupoissa pyritään lisäämään itsepalvelukassojen väärinkäyttäjien kiinnijäämisriskiä, tai että polkupyörän omistaja hankkii pyöräänsä riittävän laadukkaan lukon, jolla polkupyörä lukitaan aina rungosta kiinteään telineeseen.

Lue myös: Automiehiä sapettava ilmiö rantautui Kouvolaan – poliisin neuvo: Tarkkailkaa ja soittakaa häkeen

Lue myös: Kotkalaiskauppias väsyi ”lama-Suomeen”: Tämän lapun laittoi oveen!