Seiska on tänään kertonut kannen pääjutussaan joutsenolaisen Pia Nykäsen iloisemmista uutisista. Lehden mukaan Pia on tapaillut ja kahvitellut miesseurassa.
Suru alkaa hiljalleen väistyä. Pia on ollut leskenä helmikuussa jo kuusi vuotta.
Monet ovat olleet huolissaankin Piasta. Hän on ikävöinyt Mattia julkisesti kaikki nämä vuodet ja julkaissut kaihoisia muistelukuvia hänestä varsinkin merkki- ja juhlapäivinä. Myös haudalta Pia on julkaissut useita kuvia. Pialle on moni seuraaja todennut, että on upeaa, että Matti oli hänelle niin rakas ihminen, mutta vaikka häntä ei voikaan kukaan korvata, eteenpäin on mentävä ja surun on jo annettava mennä. Pia on vasta 50+-ihminen ja hänellä itsellään on elämälle paljon annettavaa, ja elämällä Pialle.
Pia ei ole vielä päässyt yli eräästä asiasta – hän kertoo ettei ole astunut jalallaankaan…
Nyt Pia on siis kertonut löytäneensä elämäänsä uuden ihmisen.
– Olen nyt muutamia kertoja nähnyt erästä henkilöä. Ei mitään yökyläilyy, mutta sellaista kahvitteluu. Kyllä minä sinkkuna vielä menen, mutta sanotaan näin, että tapailua on ollut, paljastaa Pia Seiskalle suhdekuvioistaan.
Lue myös: Seiska: Matti Nykäsen Pia-leski tapailee uutta miestä – näin hän kuvaili tilannetta
Pia paljastaa myös asian, jonka kanssa hänellä on vielä totuttelemista. Hän ei nimittäin ole käynyt pihasaunassaan kuuteen vuoteen. Siellä Pia ja Matti tapasivat yhdessä kylpeä elämänsä iloja ja suruja.
-Joo, on aika vaikea ollut mennä tuonne saunaan, Pia kertoo Seiskan videolla.
-Kun mie tulin töistä, Matti lämmitti pihasaunan joka päivä. En ole käynyt kertaakaan saunassa sen (Matin kuoleman) jälkeen.
Pia kertoo, että saunaa on kyllä lämmitelty ja muut ovat siellä käyneet, mutta Pialta on asia jäänyt välistä.
Lue myös: Hiljaiseksi vetävä näky Matti Nykäsen haudalla
Lue myös: Hymy: Matti Nykäsellä oli outoja pelkotiloja – otti kaulasta kiinni ja…