Shirly Karvinen on aloittanut vuoden tekemällä arkeensa selkeän muutoksen. Hän kertoi tehneensä uudenvuodenlupauksen, joka liittyy ajankäyttöön, täsmällisyyteen ja ennen kaikkea uneen.
Karvisen mukaan tavoitteena on ollut lopettaa myöhästely ja siirtää nukkumaanmeno selkeästi aiemmaksi.
– Mun uuden vuoden lupaus on, että en myöhästele asioista ja laitan nukkuu viimestää klo 23. Oon heränny viimesen viikon joka aamu klo 07 ja mä rakastan tätä, nainen kirjoittaa.
Uusi rytmi on tuntunut hänestä hyvältä. Säännöllisen unirytmin tiedetään tukevan vireystilaa ja keskittymiskykyä sekä auttavan kehoa palautumaan arjen kuormituksesta. Riittävä ja rytmitetty uni on yhteydessä myös tasaisempaan mielialaan.
Tammikuussa arkeen tuli kuitenkin heti poikkeus, kun Karvinen matkusti Balille. Siellä uusi unirytmi keskeytyi hetkellisesti, kun ohjelmassa oli auringonnousupatikointi.
– Kyseenalaistin isosti mun valintoja ku herätys soi klo 01.30 auringonnousupatikoinnille Mt. Batur -tulivuorelle. 2h unilla teki vähä tiukkaa kiivetä ku maasto oli kaikkee muuta ku helppo.
Nousu vaati voimia, mutta huipulla odottanut hetki palkitsi.
Lue myös: Shirly Karviselta kammotieto exästään podcastissa – näin kohteli
Lue myös: Näin pyyhki Shirly Karvisen firmalla: tilillä on hilloa!
– Mut lopulta kun pääs huipulle ja veti aamupalaa näissä maisemissa niin oli todellakin sen arvoista. Tuli pieni olo hyvällä tavalla.
Palatessa selvisi, ettei kaikilla ollut ollut yhtä raskas reitti.
– Lopult vedettiin viel sama matka alas ni selvis, et jengi vetää toista reittiä suoraan jeepillä ylös. Toisaalt pieni kärsimys teki tästä vielä upeemman kokemuksen.