Susanna Laine esitti Vappu Pimiälle kysymyksen: ”Ehkä myöskään Mysteerimies ei oo menossa metrolla?”

Susanna taitaa pelätä samaa asiaa, kuin Vapun mies.

31.01.2025

Susanna Laine julkaisi Instagram-tarinoissaan kuvankaappauksen Iltasanomista, jossa kerrotaan käärmeestä Helsingin metrossa. Samalla hän kysyy Vappu Pimiältä kysymyksen.

– Ehkä myöskään Mysteerimies ei oo menossa metrolla? kysyy Susanna Vapulta.

Susanna ei kerro, miksi kysyi tätä kysymystä juuri Vapulta. Ehkä hän tietää Vapun mysteerimiehen pelkäävän käärmeitä. Hän on myös saattanut nähdä miehen usein metrossa. Joka tapauksessa Vappu on antanut Susannalle jo vastauksen tähän kysymykseen.

– Joo, ei ole Mystis menossa metroon ihan hetkeen, vastaa Vappu Susannalle.

Lue myös: Seiska: Tätä mieltä Susanna Laine on Vappu Pimiästä – ”Noin, nyt se on sanottu ääneen!”

Lue myös: Susanna Laineella erikoiset yöpuuhat – ”Heräsin yöllä 200 kertaa”

Vapun vastauksessa on mukana video, jossa hän näyttää mysteerimiehellensä eli aviomiehellensä Teemulle puhelimensä näyttöä. Siinä näkyy ilmeisesti kuva metrosta ja siellä olevasta käärmeestä. Teemun ilme muuttuu videossa vähitellen kauhistuneeksi.

Metrossa matkustaneen käärmeen tiedetään olevan kuningasboa

Moni Helsingin metrossa samaan aikaan käärmeen kanssa matkustanut oli ottanut käärmeestä kuvia. Kuvien perusteella kyseessä on kuningasboa. Sellainen voi kasvaa lähes neljä metriä pitkäksi. Se on lemmikkinä hyvin säyseä. Kuristajakäärmeenä se kuristaa saaliinsa, joita voivat olla esimerkiksi pienet nisäkkäät, linnut ja jyrsijät.

Kuningasboan elinympäristön ei pitäisi olla 25 astetta viileämpi. Helsingin metrossa tavattu yksilö oli täten aivan liian kylmässä paikassa.