Tällainen oli Helena Koivun juhannus – surullinen

Juhlapyhät ovat monille vaikeita.

Julkaistu:

Helena Koivun juhannus näyttää olleen kaihomielinen, jopa surullinen.

Koivu jakoi juhannuksen aikana sometilillään useita tarinoita. Mukana oli kevyempää tarinointia, mutta myös kaihomielistä ja surullista.

Helena muiden muassa kertoi, että juhannus oli jälleen yksi niistä päivistä, jolloin hänen elämänsä tuntuu tavallista raskaammalta.

Lue myös: Helena Koivu avautuu naisista: ”Kunnioituksen puute”

Lue myös: Helena Koivu alkoi myydä omaisuuttaan: ostaisitko tämän 30 tonnilla?

Hän palasi Aurajoen rannassa kävellessään siihen pysäyttävään tosiseikkaan, että hän on antanut yli vuosikymmenen elämästään kodin, perheen ja lasten ympärille rakennetun elämän luomiseen.

Sitten ”maailma sivuuttaa” sen kaiken, kuin sillä ei olisi ollut mitään merkitystä.

Monesti juhlapäivinä ihmiset kokevat ajatuksia, jotka eivät varsinaisesti ole juhlamielisiä. Muistot palaavat entiseen ja aikaan, jolloin juhlapäiviä on vietetty rakkaimman, ehkä kuolleen ihmisen kanssa, tai perheenä – ja nyt tilanne onkin muuttunut.

Tämä tilanne on nyt Koivunkin kohdalla. Juhannus on raskasta aikaa, kun sen joutuu viettämään ilman läheisiä.

Helena puhui myös Turussa käyskennellessään kotikaupungistaan.

– Ei tämä oo se koti mulle, hän huokaisi.

Uuden elämän rakentaminen ei kuitenkaan ole helppoa. Hän kuitenkin toivoi, että edessä olisi valoa.

– Löydän vähitellen rauhaa tällä matkalla…