Tämä suosikkiartisti laukaisi nyt väkevän mielipiteensä Cheekistä!

24.11.2013

Anssi Kela ottaa osaa kuumana vellovaan Cheek-keskusteluun ja tekee yllättävän paljastuksen: hän on kateellinen ”poskisolistille”.

Kela kertoo somessa olleensa hiljattain samalla keikalla Cheekin kanssa ja miettineensä räjäyttäneensä pankin. Myöhemmin hän hiipi katsomaan Cheekin esiintymistä ja valui vähin äänen messiin sulattelemaan näkemäänsä. Siinä missä Anssi kertoo oman keikkansa olleen dynamiittia, Cheek räjäytti sienipilven.

-Cheek on luultavasti parasta mitä suomalaiselle pop-musiikille on tapahtunut noin kolmeenkymmeneen vuoteen, Kela uskaltaakin lausua.

Sitten mies loiventaa:

-Ei toki musiikillisesti.

Ilmiö on hänen mukaansa ohuenpuoleisen sisältönsä vuoksi helppo ampua alas virallisena porvariräppinä. Samalla Kelan mielestä unohdetaan kokonaisuus, se, että suomalainen musa elää aikaa jolloin sitä esittävä voi kavuta jäähallien ja stadioneiden lavalle. Se ei ole Kelan mielestä vähän. Ei ainakaan maassa, jossa jalkaudutaan lähinnä alebensan pariin.

Kelan mukaan on niin, että menestyvä artisti tekee levy-yhtiönsä kautta hyvin vähemmin myyville ja ikään kuin mahdollistaa heidän olemassaolonsa.