Tekikö hätäkeskuspäivystäjä virheen – poliisi tutki Oulussa pienen lapsen kuolemaan liittyen

Paperit lähtivät syyttäjälle.

01.07.2025

Oulun poliisi on tutkinut hätäkeskuspäivystäjän toimia viime vuoden lopulla tapahtuneessa asiassa. Nyt asia on lähetetty syyttäjälle syyteharkintaa varten.

Poliisi selvitti tehdyn tutkintapyynnön pohjalta oliko pienen lapsen kuolemaan liittyneen hätäsoiton vastaanotossa tapahtunut laiminlyönti tai virhearviointi.

Asiassa tutkittiin oliko kiireellisyysluokan määrityksessä tapahtunut virhe. Kyseisessä tapauksessa alle vuoden ikäisen lapsen vanhemmat soittivat hätäkeskukseen havaittuaan lapsensa elottomaksi. Lapsi todettiin tapahtumapaikalla kuolleeksi.

Tapausta on tutkittu virkavelvollisuuden rikkomisena, koska tutkinnassa on tullut ilmi seikkoja, joiden perusteella on syytä epäillä tehtävän luokittelun olleen virheellinen. Mahdollisella virheellä ei kuitenkaan ole tehdyn tutkinnan perusteella ollut vaikutusta lapsen kuolemaan.

Lue myös: Oulun poliisi: ”Hakekaa nyt nuorenne pois täältä”

Lue myös: Oulun poliisi sai ilmoituksen ”seilailevasta” rekasta

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.