Maikkarin tulevan uutuusohjelman Thank God, sä tulit! hupailussa on mukana legendaarisen teatterisuvun vesa, näyttelijä Sampo Sarkola.
Hän puhuu Seiskassa alan ahdingosta. Työtilaisuuksia ei juurikaan paljon ole. Moni näyttelijä onkin, jos ei lopettanut, niin ainakin kouluttautunut uudelle alalle.
Esimerkiksi Jussi-palkittu Satu Tuuli Karhu on tehnyt huikeita roolitöitä, mutta hieroo myös työkseen.
Lue myös: Satu Tuuli Karhu joutui sairaalaan – ”Leikkuuhommiin joutuivat aamusella”
-On ollut aika hiljaista, mutta koko ala on ollut ahdingossa. Luulen, että suunta muuttuu, ja tuolta on tulossa juttuja, mutta kaikki on hyvin epävarmaa ennen kuin rahoitus on saatu kohdilleen, Sarkola kuittaa Seiskan haastattelussa.
Myös hän paljastaa uutisen:
– Olen tehnyt rakennushommia jonkun verran. Onhan minulla puusepän koulutus. Kauan, kauan sitten…
Sampo toteaa realistisesti, että töitä tehdään kun niitä tarjotaan, mutta välissä ei sovi masentua. Pitää vain keksiä muuta tekemistä.
Lue myös: Jussi-palkittu naisnäyttelijä ryhtyy antamaan hierontapalveluja
Lue myös: Seiska: Suosikkinäyttelijä pelästyi – nukkui pari viikkoa valot päällä
Kuva: Timo Korhonen / AOP