Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Helena Ahti-Hallberg hankki miehensä Eric Hallbergin kanssa viime vuoden loppupuolella talon Espanjasta. Talo vaatii suuren remontin, mutta pari on voinut asua siinä myös remontin aikana. Helena on kertonut someseuraajilleen monista remontin aikana eteen tulleista ongelmista, kuten vaikeuksista liittää taloon sähköliittymä.
Lue myös: Helena Ahti-Hallbergilla karut päivät takana – osaa silti ajatella kaikesta positiivisesti
Lue myös: Helena Ahti-Hallberg palasi Suomeen – mies jäi Espanjaan: ”Mies turhautui…”
Sähköön tai sen puutteeseen liittyy Helenan tuorekin julkaisu. Talossa oli ollut vaarallinen tilanne päällä, kun pariskunnan Fixu-koira oli ollut lämmittelemässä kaasulämmittimen lähellä.
– Mun rakas Fixu tykkää Espanjan kylmyydessä lämmitellä kaasulämppärin edessä, kertoo Helena mistä vaaratilanne oli lähtenyt liikkeelle.
Koira oli mennyt liian lähelle kaasulämmitintä, mutta onneksi Eric oli tajunnut nopeasti tilanteen vaarallisuuden.
– Ei vaan tajunnut ettei kannata mennä liian lähelle, karvat ”sulaa”. Onneksi Eka tajus hajusta heti vaaratilanteen ja pelasti koiran palamiselta, kertoo Helena vaaratilanteesta.
Koiralla on ollut Espanjassa toinenkin paha tilanne
Helena kertoi joulukuussa toisestakin koiraansa liittyvästä pahasta tilanteesta. Myös tässä julkaisussa mainittiin koira, kylmyys ja kaasulämmitin.
– Tän päivän tarina liittyy oleellisesti Fixuun, meidän urheaan nuuskijaan. Viime yönä halusi ulos klo 3, ei normaalia. Tänään aamunapissit veristä, tiesin heti mistä on kysymys, virtsaputkentulehdus!, kertoi Helena arvanneensa mikä koiraa vaivasi.
Koira oli saatu vietyä eläinlääkäriasemalle, jossa sillä oli todettu olevan kuumetta lähes 40 astetta. Helena kertoo siellä selvinneen, että hän oli osunut diagnoosissaan oikeaan. Samalla hän kertoi talon kylmyydestä ja siitä selviämisestä.
– Siellä vaan järkyttävän kylmä, meillä onneksi oma kaasulämppäri, tänään täytyy ottaa uusi kaasupullo mukaan, kertoi Helena julkaisun lopussa.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.
Helena julkaisi tämän jälkeen vielä tiedon koiransa pienestä raudanpuutoksesta, johon löytyi Espanjasta sopiva ravintolisä. Koira lämmittelee julkaisun kuvassa takan lämmössä.
– Vain pikkuisen raudanpuutetta ja siihenkin saatiin heti ravintolisä. Laitoin ekaa kertaa tulen takkaan ja Fixu oli sitä mieltä että se oli ihan paras juttu, istui siinä lämmössä ja nautiskeli, kertoi Helena koiransa tilanteesta.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.