Väkivaltaista velanperintää koulun vessassa – tekijästä vahvat todisteet

04.12.2015

Netissä liikkuu jossain päin Yhdysvaltoja koulun wc-tiloissa kuvattu väkivaltainen velanperintävideo, jonka uhriksi joutuu muuan arviolta noin 16-18-vuotias opiskelija.

Vessassa on useita oppilaita, ja yhtä aletaan kovistella muutaman kymmenen dollarin velasta. Kun rahaa ei kuulu, sporttiseen asuun pukeutunut velanperijä pyytää uhria riisumaan silmälasit. Sitten hän laskee viiteen ja alkaa muksia tätä.

Pahoinpitely kestää vain muutaman sekunnin, mutta päättyy siihen, että velanperijä nostaa itseään pienemmän opiskelijan ilmaan ja mäjäyttää sitten metrin korkeudelta lattiaan. Uhri jää itkemään vessan lattialle.

Pahoinpitelijä on mitä ilmeisemmin tavoitettu ja saanut jo rangaistuksensa, sillä avuksi kerkesi taas some. Video tilanteesta nimittäin kuvattiin erään oppilaan toimesta, ja videolta tekijä on helppo tunnistaa.

Emme linkitä väkivaltavideoon.