Vappu Pimiällä on ikävä terveysvaiva: ”En ole pitkiin aikoihin pystynyt…”

Vapulla on vaivoja.

27.05.2025

Vappu Pimiä iloitsee käyneensä pitkästä aikaa juoksemassa juoksutapahtumassa. Hän myös toimi salolaisen tempauksen suojelijana.

-Oli tosi kiva juosta, kaunis ja kiva reitti, ja mikä parasta, Salon Seiska on ihanan matalan kynnyksen tapahtuma, kun matkoja on valittavana 4-16 kilometriin, jolloin ei tarvitse olla mikään ”juoksuharrastaja” osallistuakseen.

Vappu itse jolkotteli seitsemän kilometriä, vain seitsemän siitä syystä, ettei hän ole parin viimeisen vuoden aikana pystynyt juoksemaan pitkiä tai kovia matkoja.

Piriformis on ikävä vaiva

Vapulla on ollut terveyspulmia. Polvi on vaivannut, ja myös piriformis.

Matka sujui hyvin.

Lue: Vappu Pimiä on mieletön rahakone

-Olipa ihana juosta pitkästä aikaa porukassa ja maaliin juoksin saman biisin tahdissa millä aina olen juossut maalin kun olen juoksutapahtumissa ollut eli Rockyn Gonna Fly Now -biisin siivittämänä!

Mikä on piriformis-vaiva?

Lue: Vappu Pimiä kummallisessa firmassa

Piriformis-vaivassa pakaran alueella sijaitseva piriformis-lihas ärtyy tai kiristyy, mikä voi aiheuttaa iskiashermon puristumista. Tämä voi johtaa säteilevään kipuun pakarassa ja alaraajassa, ja vaiva sekoitetaan usein iskiasoireyhtymään, vaikka sen taustalla ei ole välilevypullistumaa.