Smash Mouth -yhtyeen laulajana tunnettu 56-vuotias Steve Harwell on saattohoidossa. TMZ-sivuston mukaan hänellä on vain muutama päivä elinaikaa jäljellä. Harwellin maksa petti viime viikolla. Smash Mouth -yhtyeen managerin mukaan Harwellin ystävät ja läheiset ovat kerääntyneet paikalle jättämään hänelle jäähyväisensä.
Harwell perusti Smash Mouth -yhtyeen vuonna 1994. Bändi muistetaan kappaleista kuten Walkin’ on the Sun sekä All Star. Näistä etenkin jälkimmäisestä tuli valtava hitti sen oltua mukana ensimmäisessä Shrek-elokuvassa.
Harwell lopetti Smash Mouthissa vuonna 2021 terveysongelmien takia. Hänen alkoholiongelmansa on ollut yleisessä tiedossa jo vuosien ajan. Harwell on kärsinyt aiemminkin terveysongelmista.
