Meteorologi Anniina Valtonen on pitänyt sometaukoa. Se loppui nyt ja hän kertoo, miten viime viikot ovat hänellä sujuneet. Eivät kovin hyvin, vaan ne vaikuttavat olleen karmeita.
Lue myös: Anniina Valtonen kertoo, miksi aurinko ei lämmitä talvella
– Meillä koko perhe on ollut kipeänä kolme tai kohta neljä viikkoa (riippuen koska tämä on lopulta ohi). Pahiten kipeänä on ollut perheemme pienin, kirjoittaa Valtonen.
– Sairastettu on ketjutettuna RS-virus ja kurkunpäätulehdus sekä viimeisimpänä korvatulehdus ja keuhkokuume, luettelee Anniina perheessä kiertäneitä tauteja.
Lue myös: Anniina Valtoselta iloinen julkaisu – saa kiitosta
Anniinan on täytynyt käyttää lastaan lääkärissä useamman kerran.
– Pienokainen jo kysyi, että mihin me taas menemme, kun laitoin hänen joka lääkärikäynnillä käyttämiään housuja pesuun.
Anniinan mukaan hän on ollut vanhemmista kipeämpi. Hän ei tiedä tällä hetkellä säästä mitään eikä sitä, milloin voi palata takaisin töihin.
– En tiedä, koska pääsen takaisin töihin, mutta olemme viimein saaneet antibioottikuurit, jotka tuntuvat tehoavan, toteaa Valtonen.
Julkaisu Anniinan perheen taudeista löytyy täältä ja myös tästä alta. Meteorologi näyttää sen kuvassa sairaalta.