Arto Nyberg suree Hymyssä: ”Rahaa on vähemmän ja elintaso muuttunut”

Rahaa on vähemmän, mutta mies ei valita.

23.05.2025

Arto Nyberg -ohjelma loppui joulukuussa. Ohjelman lopetuspäätös muutti paljon tunnetun juontajan elämää, josta hän avautuu nyt painetussa Hymyssä.

-Rahaa on vähemmän, mutta ei se mitään, kun sen tietää, Arto kuittaa Hymyn haastattelussa.

-Elintasoni on tietysti muuttunut, mutta siihen pitää sopeutua. En ole ainoa tässä maassa. Ja varsinkin kun katsoo kollegoja Yleltä, niin se voi osua kovemmin heihin kuin minuun. Tai ylipäätään jos katsoo muita työttömiä tai henkilöitä tilanteessa, joiden elämä muuttuu, Arto filosofeeraa Hymyssä.

Televisioon ei ole hinkua paitsi jos…

Arto Nybergin ohjelman lopettaminen vaikutti peräti 15 henkilön töihin. Suurin osa ohjelman tuotannossa olevista oli freelancereita.

-Mutta kyllä tässä alkaa jo pikku hiljaa helpottaa kun on saanut kaikennäköisiä muita juontohommia, haastattelutöitä ja moderointihommia. Mutta olihan se iso muutos, ei siitä mihinkään pääse, juttelee Arto Hymyssä.

Arto jatkaa uuden viihdekonseptinsa parissa. Siinä hän haastattelee merkittäviä artisteja, ja haastattelun jälkeen kuullaan heidän konserttinsa. Tapahtumia on ollut Aleksanterin teatterissa Helsingissä, mutta konsepti laajenee ympäri Suomen.

Telkkariinkin mies voisi lähteä.

-Hinkua ei ole, mutta jos samanlaista pääsisin tekemään mitä tein viimeiset 20 vuotta, niin totta kai, Arto sanoo Hymylle.

Lue myös: Arto Nyberg kuumotti Dannya nuorista naisista – lopulta Danny puuskahti totuuden siitä, onko kyse mainostempusta

Lue myös: Arto Nyberg törkeän huijauksen uhrina!

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.