Hymy: Juha Miedon hauska muisto Linnan juhlista – siihen liittyy WC ja Katri Helena

Hauska tapahtuma Linnan juhlista.

06.12.2024

Hiihtäjälegenda Juha Mieto on paljastanut saaneensa kutsun Linnan juhliin jo neljältä eri presidentiltä. Jos hänet nähdään siellä tänäänkin, on hän saanut kutsun jo viidenneltäkin presidentiltä ja tällä kerralla presidentti Alexander Stubbilta. Kutsu on tullut jo presidenteiltä Urho Kekkonen, Mauno Koivisto, Tarja Halonen ja Sauli Niinistö.

Lue myös: Juha Mieto repäisi, Kalervo Kummola ihmetteli: voiko muka näin paljon oikeasti syödä!

Mieto on jo tämän perusteella melkoinen konkari Linnan juhlissa. Hän on ehtinyt kokea siellä monenlaista ja yhdestä niistä kertoo Hymy. Se onkin hauska juttu, johon liittyy presidentin Linnan WC ja laulaja Katri Helena.

Tuolloin vietettiin vuoden 2007 itsenäisyyspäivää, jota olivat monien muiden vieraiden lisäksi juhlimassa presidentin linnassa sekä Mieto että Katri Helena. Mieto oli mennyt linnassa käymään vessassa ja unohtanut lukita vessan oven. Katri Helena oli vahingossa avannut oven ja huomannut sen samalla sekunnilla olevan varattu Miedolle. Hän oli laittanut oven välittömästi kiinni ja todennut samalla näin: ”Voi herranen aika sentään.”.

Sitä ei Hymyn jutussa osata kertoa, mitä Katri Helena oli tilanteessa joutunut näkemään.

Vuonna 2007 oli presidenttinä Tarja Halonen

Miedon ja Katri Helenan WC-tilanne tapahtui sinä vuonna, kun Tarja Halonen oli Suomen presidentti ja itsenäisyyspäiväjuhlien järjestänyt presidentti. Halonen on ilmoittanut, että hän ei pääse tänään Linnan juhliin, koska hän matkustaa tuolloin YK:n aavikoitumis­kokoukseen.

Juhlissa riittää väkeä ja pian tiedetään, ovatko siellä tälläkin keralla Mieto ja Katri Helena. Jos ovat, niin toivottavasti Mieto muistaa laitaa WC-oven kiinni ja Katri Helena kokeilla avata sen varovasti, jos se on unohtunut lukita.

Lähde: Hymy

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.