Ilta-Sanomat uutisoi pari päivää sitten koulusta, jossa oli lumileikeille pistetty kielto.
Kyse on Kotkassa sijaitsevasta Karhulan koulusta.
Koulu on tiedottanut, että koulussa lumileikit ja lumipallojen teko ja heittely ovat kiellettyjä. Luvattomista leikeistä luvattiin rangaistuksena jälki-istuntoa.
Ennen lumileikit olivat sallittuja
Ennen muinoin lumen kanssa sai koulussa pelata niin paljon kuin tahtoi, rakentaa lumiukkoja, -lyhtyjä tai pyöritellä palloja.
Tietenkään kenenkään naamaa ei saanut lumipestä tai heitellä pallolla otsaan. Siitä sai helposti jälki-istuntoa.
Kotkalainen lumileikkien totaalikielto onkin aiheuttanut hieman ihmetystä.
Peruskoulun rehtori Tuomo Pesonen toteaa Ilta-Sanomille, että lumi saa helposti lapset innostumaan väärällä tapaa. Hän korostaa, ettei tarkoituksena ole että kaikenlainen leikki lumella kielletään. Ilmaisu oli kuulemma ontuva.
– Kysymys ei tietenkään ole siitä, että lumipallojen pyörittely tai lumihenkilöiden tekeminen olisi kiellettyä. Mutta yleensähän, kun innostus tulee, niin homma lähtee käsistä, rehtori puolustelee.
Rehtori taisi käyttää kommentissaan sellaista ilmaisua, ettei varmaan osannut arvatakaan, millainen debatti siitä nousisi.
Lue myös: Huumekasvattamo paljastui Kotkassa – ryhmä teki yli miljoonan tilin
Lumihenkilö
Rehtori Pesonen käytti ilmaisussaan lumiukoista termiä ”lumihenkilö”. Tämä on sattunut kotkalaisten ajatusmaailmaan.
Paikallisessa someryhmässä kuhisee.
-EI VOI OLLA ENÄÄ TODELLISTA!!!!!!? parahtaa eräs ja saa heti jatkoa:
-Noku ei perkele mitään voi enää sanoa tai tehdä ettei joku loukkaannu, sanot lumiukkoa lumiukoksi niin joku takkutukka tonttu on vinkumassa kuinka se saa ite päättää mitä sukupuolta se lumikasa on tai poistat kauppasi valikoimasta jotain tuotteita ni jo olet terroristinastikansanmurhaanyllyttäjä…
-Tähän tämä nyky aika on mennyt valitettavasti, avaa muuan.
Lue myös: Kotkassa mies tuli autolleen ja huomasi sitä naarmutetun – apu oli lähellä
-Tärkeintä on ettei lähde itse mukaan näihin hullutuksiin. Isänpäivä on edelleen isäinpäivä, lumiukko jne, teroittaa eräs.
Asia saa isompaa ulottuvuuttakin:
-Samoin Suvivirsi…se joka ei kuuntele olkoon pois tai joululauluja..mutta ei pidä kaikilta kieltää muutamien takia …
Puolittaista ymmärrystäkin löytyy:
-Naurettavaa tiedän mut ootteko aatellu et mikä määrä kaikkia sääntöjä ja kieltoja ja suitsituksia ym. koskettaa just tälläsiä henkilöitä kuten koulujen rehtoreita… En miäkään uskaltaisi puhua lumiukosta koska joku siitä kuitenkin pahoittaa mielensä ja sitten asiaa puidaan taas esiHENKILÖ tasoa myöten että joku on muka sukupuolistanut lumiukkelin… Ei käy kateeksi teitä jotka joudutte näiden asioiden äärellä olemaan päivittäisellä tasolla. Nyky-yhteiskunta. Sydän.
Lue myös: Kotkassa autoilija poistui ajettuaan päin – asiasta vedettävissä yksi johtopäätös