Lahden poliisi kohtasi mieliharminsa jälleen kerran: ”Liiankin tuttu mies”

Ei mene laki ja järjestys perille.

29.06.2024

Taparikolliseksi voitaneet kutsua häntä, joka näpistelee päivästä toiseen ja jää myös säännönmukaisesti tästä toiminnastaan kiinni.

Poliisin mieliharmiksi taas voitaneen lisäksi kutsua lahtelaista kuusikymppistä miestä, joka jäi näpistelystä kiinni jälleen kerran.

Poliisin mukaan kerta on jo 33:s vuoden sisällä.

Tällä kertaa poliisille erittäin tuttu mies anasti reilun sadan euron arvosta alkoholijuomia Launeen R-marketista.

Ennen poliisin paikalle tuloa mies oli vielä tyytymätön vartijaan ja riehui. Tilanteesta kirjattiin rikosilmoitus ja mies toimitettiin Lahden pääpoliisiasemalle rauhoittumaan.

Nykyisin piittaamaton varastelu johtaa käräjille, ja ellei tuomioistuimen määräämiä sakkoja maksa, ne voidaan muuttaa vankeudeksi. Eli näpistelyistä voi  päätyä loppuviimein telkien taakse.