Juontaja Maria Veitola tuntuu pitävän puhumisesta. Sellaisen kuvan saa ainakin hänen somejulkaisuistaan ja podcastistaan.
Veitola on päässyt puhumaan myös puistossa, jossa hän on istahtanut penkille. Se kannatti, koska hän sai samalla elämäänsä paljon uutta.
Lue myös: Maria Veitola puhuu painosta: ”Taas joku trendi”
– Mä olin mun äidin kanssa Porvoossa päiväretkellä ja istahdettiin penkille huilaamaan. Penkin päässä istui hattupäinen mies, jonka kanssa päädyttiin juttelemaan. No lopputulos oli se, että me tutustuttiin, otettiin ryhmäkuva ja vielä jälkikäteen hän jakoi oman sukureseptinsä mulle. Ihanaa! kertoo Veitola kohtaamisestaan.
Lue myös: Maria Veitolan elämä muuttui nyt – ”En pudonnut monttuun”
Veitolan mukaan rupattelua oli kestänyt pitkään. Hän on istahtanut penkille myös videossaan ja toivoo, että joku istuisi siinäkin hänen viereensä. Hän suosittelee samaa muillekin.
– Teknologia repii meitä erilleen, mun vinkki ja vastaisku on että istukaa penkille jossa istuu jo joku, tyhjällä penkillä ei todennäköisesti kohtaa ketään, toteaa Veitola.
Veitolan video löytyy alta ja täältä.