Muistatko vuonna 1977 uransa aloittanutta diskokuningatar Einiä? Näin upealta hän näyttää nykyään

Einiltä uutta musiikkia!

Julkaistu:

Vuosi 2027 on diskokuningatar Einin 50-taiteilijajuhlavuosi, jota tullaan juhlimaan näyttävästi koko vuoden ajan. Juhlavuoden etkot starttaavat kuitenkin jo nyt. Eini julkaisee huomanna ensimmäisen singlen tulevalta juhlavuoden albumiltaan. Uudella Oi mikä voima -sinkulla mennään rakkauden alkulähteille.

Eini julkaisi legendaarisen debyyttisinglensä Yes sir, alkaa polttaa ollessaan vain 17-vuotias lähes 50 vuotta sitten. Eini kertoo uudesta kappaleesta ja samalla vähän tulevaisuudesta seuraavaa:

”(Uudella) biisillä käsitellään sitä vaikeinta kysymystä, johon ei koskaan saa loogista vastausta: miksi joku vetää puoleensa ja miksi irti pääseminen on vaikeata, vaikka molemmat tietävät, että tämä ei vain onnistu. Se on se valtava rakkauden voima. Oi mikä voima on ensimmäinen sinkkulohkaisu tulevan juhlavuoden albumilta. Eka hitistäni Yes sir, alkaa polttaa tulee ensi vuonna täyteen huikeat 50 vuotta. Sitä tullaan juhlistamaan isosti ja uusi musiikki on näyttävässä osassa tätä kaikkea.”

Eini on julkaissut urallaan 16. studioalbumia, joista viimeisin Mun vuosi ilmestyi maaliskuussa 2025. Albumi toi Einille uran toisen Emma-ehdokkuuden, loppuunmyydyt keikat ympäri Suomea, osallistumisen Vain Elämää ohjelman 15. kaudelle sekä esiintymisen Uuden Musiikin kilpailun finaalin väliaikanumerossa loppuunmyydylle Nokia Areenalle sekä yli 2,3 miljoonalle TV katsojalle.

Katso uudet promootiokuvat alta.

Kuva: Henry Salmi
Kuva: Henry Salmi