Poliisi luuli toiseksi mieheksi – ampui tänään räppäriä useita kertoja, kaikki hyvin järkyttyneitä!

28.10.2013

Khuli Chana on saanut tänään osumia poliisin luodeista Etelä-Afrikassa. Tapahtumat saivat alkunsa, kun eräs mies kidnapattiin huoltoaseman pihalta. Poliisin tiedon mukaan tapauksesta epäilty henkilö olisi ajanut samanlaista autoa kuin Chana.

Virkavalta huomasi räppärin ajoneuvon ja ampui sitä kohti varoituslaukauksia. 31-vuotias Chana sai osumat käteensä ja selkäänsä. Vammat olivat kuitenkin sen verran lieviä, että hänet on päästetty sairaalasta kotiin toipumaan.

Chanan manageri Refiloe Ramogase kertoo räppärin olevan hyvin järkyttynyt poliisin toiminnasta. He eivät ymmärrä, kuinka näin raakoihin toimenpiteisiin ryhdytään, kun epäillystä ei ole sen varmempia tuntomerkkejä.

Manageri on erityisen sydämistynyt, koska laulajasta tuli isä tämän vuoden puolella. Chana on kertonut ryhtyvänsä oikeustoimiin laukaukset ampunutta poliisia vastaan.

Lisää luettavaa