-Mulla on ikäviä uutisia. Tämän päivän Jyväskylän konserttia joudutaan siirtämään vielä pari viikkoa eteenpäin. Uusi päivä on ma 31.10, suosikkilaulaja Suvi Teräsniska kertoi eilen somessa faneilleen.
Hän toteaa, että ääni on nyt valitettavasti kadonnut totaalisesti. Pahinta mitä laulajalle siis voi tapahtua.
-Eilinen ilta meni vielä joten kuten ja toivoin yöllistä ihmeparantumista, mutta tiesin että se on aika epätodennäköistä, hän selvittää Instassa.
Teräsniska korostaa, ettei hän halua turvautua mihinkään lääkeapuun.
-Kyse on mun tärkeimmästä työkalusta ja sen kanssa en mielelläni ota riskejä!
Suvin kohdalla keikan peruuttaminen on erittäin harvinainen tilanne. 15 vuoden aikana hän on joutunut perumaan neljä keikkaa äänen toimivuusongelmien vuoksi.
-Toiset neljä olen joutunut perumaan pitkittyneen poskiontelon tulehduksen vuoksi. Edellisestä vastaavasta peruutuksesta on aikaa yhdeksän vuotta, joten uskokaa tai älkää, kynnys tähän on todella korkea.
Suvi toteaakin, että hän lähti murjottamaan hotelliin ja parantelemaan ääntään ensi viikonlopuksi.