Syöpä kukisti suomalaistenkin hyvin tunteman näyttelijän

Täydellisissä naisissa eli Täykkäreissä sekä Villi Pohjola -sarjassa suomalaistenkin tutuksi tullut Valerie Mahaffey on poissa.

31.05.2025

Valerie Mahaffey on kuollut 71 vuoden iässä. Hänen puolisonsa Joseph Kell vahvisti kuoleman Variety-lehdelle ja kertoi Mahaffeyn sairastaneen syöpää. Hän menehtyi kotonaan Los Angelesissa.

– Olen menettänyt elämäni rakkauden, ja Amerikka on menettänyt yhden rakastettavimmista näyttelijöistään. Häntä tulee ikävä, Kell viestitti.

Valerie Mahaffey muistetaan erityisesti Alma Hodgen roolista Täydelliset naiset -sarjassa, jossa hän esiintyi useaan otteeseen vuosien 2006 ja 2012 välillä. Hänen tunnetuin roolinsa oli kuitenkin Eve-niminen varakas luulosairas sarjassa Villi pohjola. Roolista hän sai parhaan sivuosan Emmy-palkinnon – sarjan ainoan sellaisen.

Valerien ura alkoi Broadwaylla ja teatterista hän siirtyi myöhemmin televisioon. Häntä jää kaipaamaan aviopuolison lisäksi kaksi lasta.

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.