Ateenassa viikon ajan kuvattu PactHouse 3 -reality on päättynyt.
Voittajaksi on äänestetty ylivoimaisin äänin eli 44 prosentin saaliilla Jethro Rostedt. Kakkoseksi kiri kisan ainut tavis, Mini PactHousen kilpailusta tuttu Harri Eskola.
Lue myös: Jethro Rostedt tippui härän selästä – oliko kännissä?
Jethro voittaa kilpailusta 50 000 euroa.
Rostedtilla oli maaliskuussa 8,8 miljoonan euron verran velkoja ulosotossa. Tuolloin Iltalehti kertoi, että vouti on päässyt kuittamaan niistä vain 292 000 euroa.
Rostedt tuomittiin syyskuussa 2025 vuodeksi ja kahdeksaksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen veropetoksesta sekä kolmesta törkeästä veropetoksesta. Hän tunnusti rikokset.
Lue myös: Jättikö Erika Helin Pacthouse-taloon ikävän vitsauksen?
Suomen ulosottoviranomaisen toimivalta rajoittuu lähtökohtaisesti Suomen rajojen sisäpuolelle. Jos henkilö asuu pysyvästi ulkomailla ja rahaliikenne tapahtuu täysin ulkomaisten toimijoiden välillä, kuten että ulkomaalainen yhtiö maksaa henkilön ulkomailla sijaitsevalle pankkitilille, suomalaisen ulosottomiehen on vaikea päästä käsiksi tuloihin.
PactHouse-ohjelma on joutunut Ilta-Sanomien mukaan Poliisihallituksen tarkkailuun pelimainonnan vuoksi.
Lue myös: Jethro Rostedt söi rotan – annoksessa erityispiirre
Generoitu havainnekuva