ADHD-diagnoosin saaneet saavat ensimmäisen lapsensa muita useammin jo nuorena aikuisena.
Myöhemmin aikuisuudessa vanhemmaksi tuleminen on heillä sen sijaan harvinaisempaa, ja myös lapsettomuus on yleisempää.
Asia käy ilmi Helsingin yliopiston tutkimuksesta, joka perustuu 759 430 Suomessa syntyneen henkilön väestörekisteritietoihin. Tutkittavat olivat syntyneet vuosina 1982–1993, ja heitä seurattiin enimmillään 38-vuotiaiksi.
– ADHD-diagnoosin saaneilla ensimmäisen lapsen saaminen oli todennäköisempää 18–23-vuotiaana, mutta epätodennäköisempää myöhemmin aikuisuudessa, tutkijatohtori Sanna Kailaheimo-Björkqvist kertoo tutkimustiedotteessa.
ADHD-diagnoosin saaneet olivat myös muita harvemmin avo- tai avioliitossa. Parisuhdetilanne selitti suuren osan lastensaannissa havaituista eroista, mutta ei koko ilmiötä.
Lue myös: Uskotko valokuviin perustuviin kalorilaskureihin – testi paljasti räikeydet
Lue myös: Kärsitkö selkävaivasta – tutkijoilta uutta tietoa: 90 minuuttia viikossa…
Tutkijoiden mukaan seuraavaksi olisi tärkeää selvittää, näkyykö sama yhteys myös nuoremmissa sukupolvissa ja ulottuvatko erot elinikäiseen lapsettomuuteen.