Jasper Pääkkönen on aliarvostettu näyttelijä. Eihän se osaa edes näytellä. Mitä se edes tekee työkseen muuta kuin vilahtaa joskus jossain elokuvassa? Pelaa pokeria vai, uistelee?
Tässä otteita entisen Salkkarit-tähden keskustelupalstahistoriasta inter-webin ihmeellisestä maailmasta.
Silti miehellä on erityinen kyky valita käsikirjoitukset, joista tulee menestyselokuvia. Kyytä Vares-leffoissa viime aikoina ahkerasti näytellyt miekkonen esiintyy tämän vuosituhannen menestysleffoissa huomattavan usein.
Jopa niin usein, että voidaan tulkita: Jasper Pääkkönen on 2000-luvun kotimaisen elokuvan kovin jätkä!
Perusteluja? Tässä: 2000-luvulla vain neljä kotimaista elokuvaa on kivunnut katsotuimpien tilastossa ykköspallille. Kun Bondit, dinosaurukset, Simpsonit ja Potterit perkaa pois, jäljelle jäävät muun muassa nämä: Matti, Napapiirin sankarit ja Pahat pojat.
Pääkkösellä oli rooli kaikissa, Matissa jopa päärooli. Myös Peter Franzénilla on ollut rooli sekä Matissa että Pahoissa pojissa.
Kuva: Solar Films, Jasper Pääkkönen Vareksessa Kyyn roolissa.