Karita Tykkä arvostelee filttereiden käyttäjiä: ”Näyttäytyy aika säälittävältä ja on teennäistä”

Karita hassuttelee, mutta on hänellä tärkeääkin asiaa.

31.03.2025

Miehestään Petri Tykästä juuri eronnut Karita Tykkä on julkaissut kuvia, joissa hänellä on hauskoja ilmeitä. Niiden tarkoitus on esittää heitä, jotka yrittävät mm. suu mutrulla näyttää kuvissa hyvältä. Karita kertoo pitävänsä myös kuvien filtteröintiä huonona ideana, joita hän ei itse käytä kuvissaan.

Lue myös: Eronnut Karita Tykkä teki kalliin hankinnan – toivottaa tervetulleeksi perheeseen

Karita kertoo ensin miettineensä, mitä muut ajattelevat näistä kuvista. Hän toteaa, että sillä ei ole väliä.

– Miksi edes yrittäisi niin kamalasti olla jotakin, se kun näkyy aina läpi. Ja sitä on some pullollaan… Esim yrität olla seksikäs, yleensä pieleen menee, näyttäytyy aika säälittävältä ja on teennäistä.

Karita kertoo vielä lisää omasta mielipiteestään esittää jotain, jota ei oikeasti ole.

– Mutta kun on, mitä on ja luottaa siihen, että sisin ja aito sinä loistaa ja on näkyvä, on helpompi olla ja vetää puoleensa sitä, mitä sydän kaipaa. Väkisin yrittämällä tai esittämällä se ei tule. Tai ainakin itse koen niin…

Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.

Karita kertoo lopuksi oikean syyn julkaisulleen

Tämän julkaisun alun tarkoitus saattoi olla huomion saaminen erääseen tärkeään asiaan. Karita nimittäin kertoo, mitä asiaa hänellä oikeasti oli.

– Äitini kuoli ALS:iin 4 vuotta sitten eikä elämäni ole ollut samanlaista sen jälkeen – jotain minussa muuttui ja isosti.

Karita kertoo myös saaneensa hyvän idean, joka liittyy ALS:iin. Hän toteutti sen jo eli piti sometilinsä kautta hyväntekeväisyystreenin.

– Laitan tilinumeron jonne voit lahjoittaa sinulle sopivan summan ALS tutkimuksen hyväksi Suomessa. Toivon, että jokainen laittaisi edes 1€.  Minulle ei tule mitään vaan lahjoitus menee suoraan heille, kertoi Karita.

Tästä julkaisusta on pidetty kovasti ja toivottavasti se näkyy myös Karitan keräämässä summassa.