Poliisin tietoon on tullut useita tapauksia, joissa henkilöä on lähestytty jonkin videopuhelusovelluksen kautta poliisina esiintyen.
Rikolliset pyrkivät videopuhelussa saamaan haltuunsa pankki- tai henkilötietoja esimerkiksi pyytämällä näyttämään maksukorttia tai tunnistautumisasiakirjaa kameralle.
Tapauksissa rikolliset ovat saattaneet uhkailla esimerkiksi pankkitilien sulkemisella, pidättämisellä tai ulkomaalaisia (maasta) karkottamisella, mikäli henkilö ei luovuta tietojaan.
Lue myös: Poliisilla surullinen tehtävä aamuyöllä Kuusankoskella
Lue myös: Auta poliisia Tampereella – kuka oli näin törkeä?
Lue myös: Kesä-Suomea piinaa väkivalta-aalto – 6 henkeen kohdistunutta tekoa viikossa
Poliisi ei soita koskaan videopuheluita kansalaisille.
Poliisi, pankki tai mikään muukaan laillinen toimija ei myöskään koskaan kysy pankki- tai tunnistautumistietoja. Poliisi kehottaa käyttämään harkintaa aina, kun ulkopuolinen näitä tietoja pyytää.
Jos epäilet luovuttaneesi henkilötietojasi tai siirtäneesi varojasi rikolliselle taholle, ota viipymättä yhteys pankkiin. Tämän jälkeen tee asiasta rikosilmoitus.