Saman bändin sisällä jopa 100 000 euron palkkaerot – häh?

03.11.2012

Julkisiksi tulleista verotiedoista voi löytää kummallisuuksia. Apulannan Toni Wirtanen tienasi vuonna 2011 peräti 122 939 euroa, kun saman yhtyeen Sipe Santapukki joutui tyytymään 100 000 pienempiin tienesteihin, 19 369 euroa.

PMMP:ssä hajonta ei ollut näin suurta, mutta prosentuaalisesti merkittävää. Paula Vesala kellotti kasaan 126 143 euroa, mutta Mira Luoti ”vain” 88 207 euroa.

Eppu Normaaleissa Martti Syrjä tienasi 113 893 euroa ja Aku taas 24 989 euroa.

69Eyesissäkin oli kohtuullinen palkkahaitari: Jussi 69;n  tulot ovat 61 884 ja Jyrki69:n puolet vähemmän, 33 123 euroa.

Miten tämä kaikki on mahdollista? Eikö solidaarisuus näy siinä, että jäsenet saavat saman verran kaikki? Välttämättä ei. Tosiasiallinen syy löytyy kuitenkin esimerkiksi yritys- ja tekijänoikeuskuvioista. Monilla artisteilla on omia yrityksiä, joihin he tulouttavat saamiaan korvauksia. Näin ollen he voivat itse päättää, mitä nostavat varsinaisina ansio- eli palkkatuloina ulos. Myös se, onko jokin bändin jäsenistä säveltäjä tai sanoittaja, ratkaisee. Pitkällä tähtäimellä tällainen songwriter-singer ansaitsee rojalteina enemmän.

Bändiläisillä voi olla myös omia tuottavia projekteja yhtyeen ulkopuolelta.

Kuvassa Apulanta.