Niitä oli aiemmin Suomessa yli 20 – nyt lajinsa viimeinen mohikaani porskuttaa Porissa ja juhlii 40 toimintavuottaan

Se elää ja hengittää vieläkin, eikä se ole Aitolehti.

Julkaistu:

Porissa on vielä vuonna 2026 jotain, mitä ei enää löydy mistään muualta Suomesta.

Kyllä, se liittyy syötävään.

Mutta nyt ei puhuta porilaisesta. Niitähän saa nakkikioskeilta ympäri maan.

Porin Itäpuistossa toimii nimittäin Suomen viimeinen Martina-ravintola. Aikanaan kyse oli suuresta valtakunnallisesta ketjusta, mutta muut ravintolat ovat kadonneet yksi toisensa jälkeen.

Kyseessä on tänä vuonna juhlavuosi.

Porin Martina avattiin 11. kesäkuuta 1986. Ravintolalle tuli täyteen 40 vuotta.

Ketju vain katosi

Ensimmäinen Martina avattiin Salossa vuonna 1984. Ketju kasvoi nopeasti: vuonna 1987 ravintoloita oli jo 21, ja seuraavana vuonna Helsinkiin avattiin ketjun 25:s toimipaikka.

Martina tunnettiin italialaishenkisestä sisustuksestaan, pizzoistaan ja rennosta ruoastaan. Ravintolat houkuttelivat erityisesti lapsiperheitä ja seurueita. Ruokalistat olivat eri paikkakunnilla pitkälti samanlaisia.

Porissa osa vanhoista suosikeista on säilynyt vuosikymmeniä. Esimerkiksi Martinan possu ja kanakori ovat kuuluneet ruokalistalle pitkään.

Ketju ei loppunut yhdellä nuijankumautuksella. Ravintoloita suljettiin vähitellen eri puolilla Suomea. Vielä vuonna 2012 konseptia uudistettiin, mutta verkosto jatkoi kutistumistaan.

Viimeinen Porin ohella toiminut Martina oli Forssassa. Sekin suljettiin vuonna 2022.

Sen jälkeen koko ketjusta jäi jäljelle vain Pori.

Restel ei ole julkisesti kertonut yhtä tarkkaa syytä sille, miksi juuri Porin Martina säilyi. Ravintolalla on kuitenkin ollut vahva paikallinen asiakaskunta ja paljon pitkäaikaisia työntekijöitä. Porissa on myös osallistuttu ketjun ruokalistojen ja toiminnan kehittämiseen.

Lue myös: Hangossa melkoinen ravintola-asiakas – piti raudoittaa

Lue myös: Hans Välimäki moittii alkoholipolitiikkaa: ”Lempiviini muuttuu vaaralliseksi”

Asiakkaiden toiveita on kuunneltu tarkasti. Kun Martinan possun lohkoperunat vaihdettiin kerran ranskalaisiin, palautetta tuli niin paljon, että lohkoperunat palasivat listalle. Myös ruukkuannoksia on palautettu asiakkaiden pyynnöstä.

Lue myös: Sampo Kaulasen älytön mökkitarjous toimi – teki 5 päivässä hillittömät myynnit

Ravintola laajeni vuonna 2011 viereisen pubin tiloihin. Sen jälkeen siellä on voitu järjestää entistä paremmin ryhmäruokailuja ja juhlia.

Tee ruokaretki Poriin, historiallinen sellainen. Viimeinen dinosaurus löytyy osoitteesta Itäpuisto 8.