Chewbacca-hahmoa Star Wars-elokuvissa näytellyt Joonas Suotamo on nyt kolmen lapsen isä. Hän kertoo someseuraajilleen hänen Milla-vaimonsa synnyttäneen lapsen etuajassa. Laskettuaika oli vasta joulun jälkeen 27. joulukuuta. Hän mainitsee julkaisussaan kaksi muuta lastaan: vauvan isoveljen Aatoksen ja isosiskon Hellän. Lapset ovat syntyneet vuosina 2018 ja 2020.
Julkaisun kuvassa on pieni vauva, joka makaa kyljellään lakki päässään jalat paljastava body päällään. Joonaksen edellinen julkaisu on tehty lokakuussa. Siinä hän kertoo vaimonsa odottavan heidän kolmatta lastansa. Kuvassa on hän itse sekä vaimo, jonka kädessä on ultrakuva.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.
Joonas on julkaissut ilmoituksen kolmannen lapsensa tulosta Pariisissa. Sieltä taitaa julkaisussa oleva kuvakin olla otettu.
Joonas on esittänyt Chewbaccaa monessa elokuvassa sekä sarjassa
Joonas toimi ensin vuonna 2015 näyttelijän Peter Mayhew’n sijaisena joissakin Chewbacca-hahmon kohtauksissa. Silloin kuvattiin Star Wars: The Force Awakens-elokuvaa. Vuonna 2017 ensi-iltansa saaneessa elokuvassa Star Wars: The Last Jedi, Joonas näytteli hahmon kaikki kohtaukset.
Lue myös: Tältä näyttää uusi Star Wars -sarja – mukana tämä suomalaistähti täysin tunnistamattomana!
Joonaksella on myös koripallotaustaa ja hän on pelannut koripalloa Korisliigassa, VTB United-liigassa, Yhdysvaltain yliopistosarjassa ja Suomen valtakunnallisissa divisioonissa.
Joonas tullaan näkemään myös Netflixin suositun Wednesday-sarjan toisella kaudella. Hän on näytellyt myös Star Wars -universumiin sijoittuvassa sarjassa nimeltään The Acolyte sekä elokuvissa Solo: A Star Wars Story ja Star Wars: The Rise of Skywalker.