Tarja Turunen yhteen kiistellyn shokkirokkarin kanssa – nostatti aikoinaan valtavan kohun

Tarja yhteen Danin kanssa uudella kappaleella.

Julkaistu:

Tarja Turunen on julkaissut uuden singlen.

Singleltä löytyykin sitten melkoinen yllätys. Mukana kappaleella on nimittäin Cradle of Filth -yhtyeestä tunnettu Dani Filth.  Kappaleen nimi on I Don’t Care -singlen, ja se on järjestyksessään toinen maistiainen Tarjan tulevalta studioalbumilta Frisson Noir.

I Don’t Care on itsenäisyyden julistus, joka torjuu ulkopuolelta tulevia odotuksia ja haastaa yhteiskunnan luomia illuusioita moraalista, uskomuksista ja menestyksestä. Tarja Turunen kertoo siitä seuraavaa:

”Olen aina uskonut unelmiini, enkä ole koskaan antanut kenenkään ohjata elämäni valintoja. En välttämättä sovi joukkoon, mutta en piittaa tästä. Olen aina ihaillut kuinka Dani on luonut bändilleen ja itselleen brändin ja imagon, joka erottuu muista. Uskon vahvasti, että hän on täydellinen lisäys tälle kappaleelle, jossa ylistän individualismia enkä yksinkertaisesti välitä p*skaakaan siitä, mitä muut sanovat.”

Katso video alta. Frisson Noir ilmestyy 12. kesäkuuta.

Dani Filthin Cradle of Filth -yhtyeen bändipaidoista nousi aikoinaan valtava kohu niiden kiistanalaisen kuvien ja tekstien vuoksi. Dani Filth on kertonut, että koko paitaidea lähti liikenteeseen vitsistä. Asiasta kertoi aikoinaan rocklehti Rumba täällä.

Lue myös: Yllätyspaljastus: Tarja Turunen ja Jarkko Ahola yhdessä

YouTube video