Nyt puhuu Kankaanpään Keno-voittaja: Pitihän se Rolex ostaa

Pihi mies, mutta Rolex tuli hankittua.

Julkaistu:

Maaliskuun alussa kankaanpäälänen mies voitti Kenosta puoli miljoonaa euroa.

Kaksi kuukautta tapauksen jälkeen mies kertoo, että voitto on tuonut mielenrauhaa. Asia käy ilmi Veikkauksen tiedotuksesta.

Voitto osui 8.3. päiväarvonnassa. Kyse oli vuoden toistaiseksi suurimmasta Keno-voitosta. Se tuli euron panoksella kymppitasolla KunkkuKertoimilla.

Rivi pelattiin koneen arpomin numeroin, kankaanpääläinen kertoo.

Tapahtumaa oli aluksi vaikea ymmärtää.

-Ei mahtunut päähäni, että sellainen voitto tuli, hän sanoo ja ihmettelee.

– Seuraavana aamuna rahat olivatkin jo pankkitilillä.

Voittaja kertoo stressin lähteneen kertaheitolla

Onnekas osuma on muuttanut elämää, luonnollisesti.

-Stressi lähti pois kertaheitolla, hän sanoo.

Kaksi kuukautta tapahtuman jälkeen kankaanpääläinen mies toteaa, että tunnelmat ovat hyvät.

Lue myös: Kenossa rysähti iso raha – tänne se meni

-Sitä luuli, että se raha vaikuttaisi jotenkin elämään, mutta ei se arki ole muuttunut yhtään. On vain yksi huoli vähemmän, siis tämä rahahuoli. Kesäsuunnitelmia on enemmän ja varmasti reissataan enemmän.

Yhden asian voitto on kuitenkin matkustelussa muuttanut.

-Hintoja toki seuraan tarkasti edelleen, mutta halvinta hotellihuonetta ei enää tarvitse ottaa. Nyt päätöksen tekeminen on helpompaa, kun ei ole 50 tai 100 eurosta kiinni.

Vaikka kankaanpääläinen kertoo, että arki ei ole muuttunut, on voitolla ollut kuitenkin merkitystä henkisellä tasolla.

-Samoilla askelmerkeillä mennään. Tietysti se vaikuttaa henkisellä tasolla, kun sai luotot maksettua pois. Se toi itselleni hengähdystaukoa tuollaisista asioista.

Lue myös: Eurojackpot kohosi 36 miljoonaan – tässä Suomen voitto

Erikoisin hankinta Keno-voiton jälkeen tehtiin myös hintatietoisesti.

-No nyt on pakko sanoa, että Rolexin ostin. Siitä olen aina haaveillut, mutta pihinä miehenä sitäkin tässä kuukauden päivät etsin ja ostin käytettynä edullisesti huutokaupasta.