Pitkän linjan indierock-yhtye Polvo saapuu kesän alussa ensivisiitilleen Suomeen.
Yhdysvaltalaisyhtye esiintyy Helsingin Korjaamolla perjantaina 4. kesäkuuta.
Polvoa kutsutaan yleisesti ”math rockin” kantaisäksi. Yhtye on vaikuttanut merkittävästi myös noiserockin ja emorockin historiaan. Bändin sielunveljiä ja aikalaisia ovat esimerkiksi Sonic Youth, Slint, Pixies, Pavement ja The Jesus Lizard.
Polvon musiikissa yhdistyvät hardcorepunkin energia, vaihtoehtoisia kitaravirityksiä hyödyntävät psykedeeliset kitarakuviot sekä kimurantit rytmit ja tahtilajit. Lisäksi bändi on uransa alusta saakka flirttaillut Intian ja Aasian musiikkitraditioiden kanssa käyttäen yhtenä instrumenttinaan sitaria.
Vuonna 1990 Chapel Hillissä perustettu Polvo ehti julkaista neljä studioalbumia ennen kuin hajosi talvella 1998. Kymmenen vuotta myöhemmin yhtye kasasi rivinsä uudelleen, ja viime syksynä ilmestyi Polvon kehuttu paluualbumi In Prism.
Korjaamolla illan avaavat kotimaiset yhtyeet FUN sekä Lady Escape.
Ennakkoliput keikalle maksavat 17 euroa. Lippuja myyvät Tiketti ja Lippupiste.
Viihdeimperiumi/KA